Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller genom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 7 772 | 7 343 | 7 862 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 595 | 4 667 | 5 269 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 644 | 928 | 494 |
| Årets resultat (tkr) | 51 | 324 | -194 |
| Summa tillgångar (tkr) | 117 119 | 117 354 | 117 658 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 7 772 | 7 343 | 7 862 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 595 | 4 667 | 5 269 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 644 | 928 | 494 |
| Årets resultat (tkr) | 51 | 324 | -194 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 115 903 | 117 075 | 117 046 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 216 | 279 | 612 |
| Tillgångar (tkr) | 117 119 | 117 354 | 117 658 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 8 327 | 8 277 | 7 952 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 3 894 | 3 399 | 2 795 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 96 880 | 97 920 | 101 790 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 8 018 | 7 758 | 5 121 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 117 119 | 117 354 | 117 658 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 59.1% | 63.6% | 67.0% |
| Soliditet | 7.1% | 7.0% | 6.8% |
| Kassalikviditet | 15.2% | 3.6% | 11.9% |
Tornet Bostad Lampan AB ingår i en koncern med 51 bolag. Koncernmoderbolag är Tornet Bostadsproduktion AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller genom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.